NOKTURN: Trans północnej Afryki

maleem_mahmoud_ghania

W czwartkowym wydaniu Nokturnu w radiowej Dwójce prezentować będziemy nową – częściowo nawet przedpremierowo! – muzykę z płyt z brzmieniami Afryki Północnej. Usłyszymy grające nowoczesne wariacje na temat muzyki tradycyjnej zespoły z Egiptu (Maryam Sahel, Maurice Louca,  Tamer Abu Ghazaleh) i Tunezji (Ifriqiyya Electrique), nagrania terenowe z Marrakeszu (Łukasza Jędrzejczaka i Rafała Kołackiego), ale przede wszystkim marokańską transową muzykę gnawa w wykonaniu Maalema Mahmouda Ganii (z najnowszej, pośmiertnie wydanej płyty Colours of the Night) oraz fragmenty fantastycznego koncertu Master Musicians of Joujouka z Paryża, który w całości trafi na rynek dopiero w najbliższych miesiącach. Zapraszamy do wysłuchania tego wyjątkowego zestawu od 23.00.

PLAYLISTA 2017-10-12

Maryam Saleh, Tamer Abu Ghazaleh, Maurice Louca – Mazzikaw Khof (CD „Lekhfa”, Mostakell 2017)
Maryam Saleh, Tamer Abu Ghazaleh, Maurice Louca – Teskar Tebki (CD „Lekhfa”, Mostakell 2017)
Ifriqiyya Electrique – Qaadrii – Salaam alaik – Massarh (LP „Ruwahine” Glitterbeat 2017)
Ifriqiyya Electrique – Mawwel (LP „Ruwahine” Glitterbeat 2017)
Maleem Mahmoud Gania – Sadati Houma El Bouhala (CD „Colours of the Night”, Hive Mind Records 2017)
Master Musicians of Joujouka – Boujeloud (parts 1 & 2) (“Live in Paris”, Unlistenable Records 2017/2018), Live Centre Pompidou 14.09.2016, koncert w ramach wystawy Beat Generation
Różni wykonawcy, rejestracja: Rafał Kołacki, Łukasz Jędrzejczyk – SAWT 2 (CD „SAWT/SUR”, Millieu l’Acephale/BDTA 2017)
Różni wykonawcy, rejestracja: Rafał Kołacki, Łukasz Jędrzejczyk – SAWT 3 (CD „SAWT/SUR”, Millieu l’Acephale/BDTA 2017)
Różni wykonawcy, rejestracja: Rafał Kołacki, Łukasz Jędrzejczyk – SAWT 4 (CD „SAWT/SUR”, Millieu l’Acephale/BDTA 2017)
Różni wykonawcy, rejestracja: Rafał Kołacki, Łukasz Jędrzejczyk – SAWT 10 – El Houssine Amarrakchi (CD „SAWT/SUR”, Millieu l’Acephale/BDTA 2017)

Reklamy

4 uwagi do wpisu “NOKTURN: Trans północnej Afryki

  1. O jak smutno,że kolejny muzyk,który przeniósł się na tamten świat. Prawo serii…zaraz po El-Dabhie Czytacie mi w uszach:) Słuchałem przed tygodniem tej płyty,nie wiedząc,że on nie żyje.. przeglądałem katalog tej niemieckiej wytwórni,daliście mi impuls…zamówiłem płytę Ahmeda Maleka…To duch el-Dabha uruchomił. Przyszła płyta,”Total Satisfaction”,mogę Wam pożyczyć jak przesłucham…czas na dobrą arabską muzykę w polskich wydawnictwach…przyjmiemy muzykę,to może w końcu uda się chociaż setkę uchodźców…Salam Alejkum!

  2. A jednak Radio Erywań sobie spreparowałem…bo żadne prawo serii, Gania dwa lata przed el-Dabhem i nie Habibi funk records…to już nie pamiętam,jak tę jego płytę znalazłem…faktem jest,że na pewno jej słuchałem…moglibyście przypomnieć, jak się nazywa ten pra-bas,na którym on grał? Wpiosence,którą graliście momentami miałem wrażenie,że słucham linii basowej w bardzo dobrym nowofalowym wydaniu

  3. ”Shaba Kouria”! Po tym jednym posłuchaniu u Was od razu mi ta melodia weszła w czerep i nazajutrz nuciłem jak z automatu,zdziwiony skąd ja znam tę melodię i czy przypadkiem jej już nie słyszałem kiedyś..ale nie,na pewno tylko ten jeden raz u Was…czyli to działa! to chyba pierwsza płyta afrykańska,którą zapamiętam na dobre,zachwyca mnie. Ale to tylko na cały regulator. A i tak mnie boli bania. Pięknie darł się Gania. Czy on był sufi? Orientujecie się,czy wyjdzie wersja kompaktowa? Gdybym mógł,to bym puścił tę płytę na Żbików. Radiowęzłem ze Stomilu,z atomowego schronu. Z takich zardzewiałych głośników umocowanych na latarniach.W najbardziej zapuszczonych podwórkach. Kamienice by oniemiały,a potem w dziki tan od Ludowej do Waryńskiego. Dresiarze to by dresy na sobie darli,a urzędnicy przez chwilkę dzicy. Nikomu by się nazajutrz do roboty nie szło.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s